Limyra Antik Kenti
Antalya Gezi Sitesi
http://www.geziantalya.com/bilgi.asp?id=106
   
Şehrin en azından İ.Ö. 5. yy`dan itibaren varlığı söz konusudur. Ancak şehrin en aktif dönemi İ.Ö. 4. yy.`ın ilk yarısında Likya Kralı Perikles zamanıdır ki, bu dönemde Limyra, Likya`nın başkenti durumundadır.
 
   
  Limyra Antik Kenti
   

Finike ilçesi, Turunçova beldesi, Yuvalılar köyü sınırları içinde yer alan Limyra`nın adı Likya dilindeki yazıtlarda "Zemuri" olarak geçer.

Şehrin en azından İ.Ö. 5. yy`dan itibaren varlığı söz konusudur. Ancak şehrin en aktif dönemi İ.Ö. 4. yy.`ın ilk yarısında Likya Kralı Perikles zamanıdır ki, bu dönemde Limyra, Likya`nın başkenti durumundadır.

Bölge ile ilgili tarihi kayıtlardan; Perikles`in Likya Birliği`ni oluşturmak ve egemenlik sahasını genişletmek için uğraştığı yıllarda Pers hakimiyetinin söz konusu olduğu, ancak bu hakimiyetin sadece sözde kalarak diğer şehirler gibi Limyra`nın da büyük bir serbesti içinde kaldığı anlaşılmaktadır. Perikles döneminden sonraki parlak devrini İ.S. 2. ve 3. yy.`larda yeniden yaşayan Limyra, zaman zaman depremler yüzünden zarar görse de yeniden onarılıp inşa edilmiştir.

Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, 8. ve 9. yy.`larda Arap akını ile tahrip olup terk edilmiştir. 1970 yılından beri yapılan kazılarla değişik dönemlere ait gün ışığına çıkarılan buluntular hem bölge tarihini aydınlatmış hem de Antalya Müzesi`ne çok önemli buluntular kazandırmıştır. Limyra, Likya bölgesinin en çok kaya mezarına sahip kentlerinden biridir. Özellikle şehrin kuzeyindeki Toçak Dağı`nda gün ışığına çıkarılan İ.Ö. 4. yy.`a ait Kral Perikles`in anıt mezarı mimarisinin Xanthos`taki Nereidler anıtına benzemesi ve önemli parçalarının Antalya Müzesi`nin orta avlusunda sergilenmesi ile ayrı bir önem arz eder.

Günümüz köy yerleşimi ve kalıntılara ulaşan asfaltın hemen kenarında, İ.S. 141 yılında büyük bir onarım geiren tiyatro binası yer alır. Tiyatronun karşısındaki alanda ise İmparator Augustus`un manevi oğlu Gaius Sezar`ın İ.S. 4. yılında yapılmış anıtsal mezar yapısı bulunur. Bu yapıt, Gaius Sezar`ı Kudüs`ten Roma`ya dönerken Limyra`da ölmesi nedeniyle inşa edilmiştir.

Mimarisinin yanında, anıtı çevreleyen mermer kabartmaları ile ünlüdür ki, bunlardan Antalya Müzesi lahitler salonu köşesinde yer alan yüksek kabartma, Augustus dönemi realizmini sahnelemesi açısından mükemmel niteliktedir. Bunun dışında Ptelemaion adlı Hellenistik dönem anıtsal mezarı ve ona ait Antalya Müzesi`nde sergilenen plastik eserler, Limyra kazılarının son yıllarda ele geçmiş önemli buluntularıdır.

 
   
  Nasıl Giderim ?
  Antalya Finike ilçesine bağlı Turunçova beldesindeki Yuvalılar Köyü` nde ziyaret etmek mümkündür.  
   
   
  Daha FAzla Bilgi İçin:
  http://www.geziantalya.com/bilgi-bankasi.asp